Konferencje naukowe – naprawdę warto!

Drodzy Stypendyści!

Niektórzy z Was studiują pół roku, niektórzy – trochę więcej. Niezależnie od tego, kiedy rozpoczęliście swoje studia, z pewnością zdążyliście już zasmakować nieco akademickiego życia ;). No właśnie, akademickie życie… Biblioteki, książki, wykłady… Jest jeszcze jedna rzecz, która idealnie pasuje do tej układanki, a do której serdecznie chcemy Was dzisiaj zachęcić  – konferencje naukowe.

Czerwiec 2019, pakujemy się z Kasią i Natalią do samochodu wczesnym porankiem. Wyjeżdżamy z Gdańska na konferencję „Naukowy Start”. Wszystkie trzy jesteśmy stypendystkami FEP, które właśnie się poznały. Gdy dojeżdżamy do Łodzi, jesteśmy już koleżankami…

Udział w konferencjach naukowych jest niepowtarzalną okazją by poszerzać swoje horyzonty w zakresie naukowym, podnosić kompetencje osobiste, rozwijać umiejętności interpersonalne i budować sieć kontaktów. A zatem jedno wydarzenie, w którym bierzesz udział, rozwija Cię kompleksowo!

Czy warto wziąć udział w Konferencji? Ja na swojej pierwszej konferencji poznałam dwie bratnie dusze – Natalię i Kasię, zebrałam ogrom kontaktów wśród osób, które mają zupełnie inne specjalizacje niż moja, wyciągnęłam sporo ciekawostek z branż, którymi na co dzień się nie interesuję, ale dotykają mnie pośrednio, miałam okazję wypowiedzieć się jako specjalista elektrotechnik, co przełamało pierwsze lody. Zatem sam sobie odpowiedz na pytanie: czy warto?

Powyżej mogliście przeczytać relację naszej koleżanki Izy, Stypendystki FEP, na temat konferencji naukowych…

Brrrr, czy przeszły Was dreszcze? Mnie kiedyś przechodziły. Jak tylko usłyszałem słowa: „konferencja naukowa”, od razu moja odwaga uciekała, gdzie pieprz rośnie! Oczywiście, od zawsze lubiłem dzielić się swoją wiedzą, ale żeby na konferencji?! Przecież tam chodzą tylko geniusze, wszyscy mają niesamowity dorobek naukowy i jeżdżą w zagraniczne delegacje! A ja co?

No właśnie nie! Konferencje naukowe są dla wszystkich! Dla profesorów, doktorów i zwykłych studentów również. Nie trzeba mieć na swoim koncie wielkich naukowych publikacji czy niesamowitych odkryć. Mało tego! To właśnie konferencja naukowa powinna stanowić pierwszy krok na Waszej akademickiej drodze. Wystarczy, że jakąś znajdziecie, wyślecie abstrakt przemówienia, a następnie je przygotujecie i wygłosicie – uwierzcie mi, naprawdę nie ma się czego bać 😉

No dobrze, ale co właściwie dają konferencje naukowe, zwłaszcza, że trzeba za nie zapłacić? Owszem, zazwyczaj na potrzeby konferencji pobierana jest opłata, mająca pokryć koszty wynajęcia sali, poczęstunku dla prelegentów czy pokonferencyjnych publikacji. Zazwyczaj jednak, w przypadku konferencji studenckich, są to dość niskie kwoty. A korzyści? A korzyści jest nieproporcjonalnie więcej! Oto tylko kilka z nich:

  • Doświadczenie. Dzięki konferencjom w pełni „zakosztujecie” akademickiego życia, poznacie osobistości ze świata nauki i sami będziecie mogli rozpocząć swoją naukową karierę.
  • Umiejętności. W niewielu miejscach można tak dobrze nauczyć się występować przed publicznością, jak na konferencjach naukowych. To właśnie tam najlepiej podszlifujecie swoje umiejętności miękkie z zakresu retoryki!
  • Własne publikacje. Z wieloma konferencjami związane są publikacje artykułów naukowych opartych o konferencyjne wystąpienia.
  • Dodatkowe punkty do stypendium. Jeżeli na Waszej uczelni jest przyznawane stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce, konferencje naukowe z pewnością dodadzą Wam parę cennych punktów 😉

No dobrze, ale gdzie szukać konferencji? Źródeł jest mnóstwo! Po pierwsze, śledźcie strony waszych wydziałów oraz fanpage’e wydziałowych kół naukowych. To właśnie od lokalnych konferencji powinniście zacząć – są zazwyczaj najtańsze i będziecie czuli się na nich najbardziej komfortowo 😉 Po drugie, zajrzyjcie na podane poniżej linki, są to strony internetowe albo facebookowe grupy. Codziennie znajdziecie tam nowe propozycje konferencji naukowych, informacje o terminach, zapisach i kosztach…

  • unikonferencje.pl – ogromna baza wszystkich najbliższych i trochę odleglejszych konferencji dla studentów i doktorantów. Szczegółowy opis, tematyka i warunki uczestnictwa.
  • Nauka Polska – na tej stronie, oprócz konferencji, mnóstwo informacji o najnowszych badaniach , instytucjach naukowych, targach i wystawach.
  • Wymiana informacji o konferencjach – ogromna facebookowa grupa, gdzie codziennie natkniecie się na nowe propozycje ogólnopolskich konferencji z całej Polski i nie tylko!
  • Publikacje, konferencje, seminaria… – a tutaj nie tylko sporo konferencji, ale też mnóstwo informacji o najnowszych publikacjach i naukowych kursach.

… I wreszcie, po trzecie, koniecznie zastanówcie się nad wzięciem udziału w konferencji Naukowy Start, organizowanej przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Co prawda w tym roku zapisy do aktywnego udziału w niej dobiegły już końca, ale czas leci naprawdę szybko 😉 Poniżej Iza zdaje z niej relację:

Konferencje organizowane przez FEP nie skupiają się na wąskiej dziedzinie naukowej a zrzeszają stypendystów i wolontariuszy o różnych specjalizacjach i zainteresowaniach. Można zatem określić je mianem konferencji popularnonaukowych, w trakcie których każdy uczestnik ma szansę przedstawić zagadnienia, które go fascynują. Zważywszy na to, że grupa odbiorców jest tak różnorodna, wybór tematu stanowi nie lada wyzwanie. Wymagający słuchacz chce być wprowadzony w nowo poznaną tematykę i nią zaintrygowany. Zatem prelegent musi na to odpowiedzieć dopasowaną formą.

Dobrze, teraz już wiecie, jakie korzyści dają konferencje naukowe oraz jak je znaleźć. Pozostaje już tylko wiedzieć, jak się do konferencji przygotować. Poniżej prezentuję Wam kilkupunktowy poradnik. Postępujcie zgodnie z nim, a Waszą pierwszą konferencję zapamiętacie jako naprawdę wspaniałe przeżycie 😉

  • Zarejestruj się. Jeżeli odnalazłeś/łaś interesującą Cię konferencję, musisz się na nią zapisać. W tym celu musisz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Konieczność przesłania abstraktu zawiera się w formularzu albo się w nim nie zawiera.
  • Jeżeli w formularzu zgłoszeniowym nie trzeba pisać abstraktu, zazwyczaj należy podać w nim tylko swoje dane osobowe i kontaktowe oraz uczelnię i kierunek, na którym się studiuje. Taki formularz wypełnicie w przeciągu pięciu minut 😉 Po kilku dniach na podanego przez Was maila powinna przyjść wiadomość od organizatorów, do jakiego terminu powinniście przesłać swój abstrakt. Cały harmonogram konferencji jest zresztą podany na stronie konferencji albo facebookowym wydarzeniu.
  • Jeżeli abstrakt zawiera się w formularzu, no cóż… trzeba go napisać już teraz.
  • No dobrze, ale czym tak właściwie jest konferencyjny abstrakt i jak go napisać? Abstrakt to krótki tekst zawierający podstawowe informacje o Waszym wystąpieniu. Zazwyczaj organizatorzy podają limit jego długości (np. 250 słów albo 1500 znaków). W abstrakcie powinniście napisać, jaki będzie temat Waszego wystąpienia, na jakie pytania postaracie się odpowiedzieć oraz z jakich źródeł będziecie korzystać. Na końcu powinniście również zgrabnie ująć, dlaczego poruszany przez Was temat jest ważny dla nauki. Dokładną instrukcję, jak napisać abstrakt, możecie znaleźć tutaj.
  • Kiedy już napiszecie i wyślecie Wasze abstrakty, możecie już tylko spokojnie czekać na odpowiedź organizatorów. Jeśli Wasze zgłoszenie zostało zaakceptowane gratulacje! Właśnie dostaliście się na konferencję naukową! Teraz pozostaje Wam już tylko umieścić opłatę konferencyjną i przygotowywać się do Waszego wystąpienia. Jeśli Wasze zgłoszenie nie zostało przyjęte nie martwcie się! Nie zawsze się wszystko udaje i nie od razu Kraków zbudowano, trzeba próbować dalej 😉

Tyle ze spraw formalnych. A teraz trochę praktyki przekaże Wam Iza. Dowiecie się, jak przygotować Wasze wystąpienie, co powinno się w nim znajdować oraz jak je przedstawić. A więc po kolei:

  • Po wybraniu tematu wypunktuj wszystko co przychodzi Ci na myśl na jego temat, a potem posortuj zagadnienia według dwóch grup: „konieczne do wprowadzenia w temat” oraz „najciekawsze aspekty”. Pozostałe kwestie możesz śmiało odpuścić. Masz 10 minut czasu antenowego, więc musisz skondensować wiedzę.
  • Ułóż zagadnienia na spójnej ścieżce, czyli przemyśl, od czego powinieneś zacząć i jak temat rozwiniesz, a na końcu elegancko go podsumuj.
  • Pomyśl nad formą. Jeśli zaczniesz od definicji kluczowych słów (jak to zrobiłam ja za pierwszym razem) to widownia Ci „odleci” i zacznie myśleć o obiedzie. Staraj się budować prezentację na pytaniach, które angażują publikę do myślenia. Nie zalewaj ich masą informacji, które i tak rozpłyną się w próżni.
  • Jeśli będziesz korzystał z prezentacji multimedialnej (która jest naprawdę dobrym narzędziem) postaraj się, by była dla Ciebie tylko wsparciem. Unikaj sytuacji, kiedy slajdy będą w centrum, a Ty schowasz się z boku jako narrator (wiem o czym mówię sama popełniłam ten błąd). Żebyś lepiej zrozumiał/a o czym mówię, obejrzyj kilka prezentacji TEDx, gdzie prelegenci przykuwają uwagę bardziej niż kolorowe obrazki.
  • Zawartość prezentacji musi być prosta w odbiorze to nie mogą być ściany tekstu. Czasami wystarczą słowa klucze, niekiedy obrazy. Przykład: jeśli już koniecznie chcesz zaprezentować definicję jakiegoś trudnego słowa, na slajdzie umieść je na środku, pisane wielką czcionką, a definicję podaj z głowy. Możesz też dodawać dźwięki, fragmenty filmów, itp. Im więcej bodźców u widowni pobudzisz, tym lepiej zostaniesz odebrany.
  • Jeśli jest to prezentacja w formie klasycznej (czyli w sali przed grupą osób) pamiętaj o odpowiednim stroju. Ubierz się w to, w czym będzie Ci wygodnie, ale przy zachowaniu etykiety (dresy są super, ale w domciu ;)).
  • Pamiętaj o tym, by rozpocząć od przywitania. Przedstaw się tak, by zostać zapamiętanym. Przykład: „Dzień dobry Państwu, nazywam się Iza Uschpelkat. Aby nie owijać w bawełnę i nie zanudzić Państwa na śmierć, przejdźmy od razu do tematu jaki dla Państwa przygotowałam…” Na wstępie możesz również krótko podziękować za możliwość wystąpienia.
  • Po podsumowaniu pamiętaj o podziękowaniu za czas, jaki poświęcili  Ci odbiorcy, i zachęć ich do zadawania pytań. Ale tak naprawdę zachęć! Nie kończ prezentacji z marnym: „Czy są jakieś pytania?”, zwłaszcza, jeśli nie widać po Tobie chęci udzielenia na nie odpowiedzi. Rzuć czymś bardziej zachęcającym, na przykład: „Tym sposobem dotarliśmy do końca mojego czasu antenowego, teraz czas dla Państwa czekam na falę pytań.”
  • Gdy przygotujesz się merytorycznie i będziesz miał już wszystkie narzędzia (np. prezentację multimedialną w programie PowerPoint lub innym) stań przed kamerą telefonu i nagraj swoje wystąpienie. Obejrzyj je i zobacz, co jeszcze musisz poprawić. Możesz również spróbować wystąpić przed lustrem albo przed bliskimi osobami, które Cię ocenią wszystko zależy od Twoich preferencji i komfortu. Ćwicz tak długo, dopóki nie uznasz, że Twoje wystąpienie jest ciekawe i przykuje uwagę odbiorców.

Polecamy też kilka krótkich poradników od praktyków na temat przygotowywania się do wystąpień na konferencji – z każdego z nich wyciągnięcie sporo przydatnych wskazówek:

Wystąpienia na konferencjach – krótki poradnik napisany przez lek. Janusza Springera (co prawda pod kątem nauk medycznych, ale znajdziecie tam sporo tipów przydatnych dla wszystkich!)

Jak występować na konferencjiwpis na blogu Warsztat badacza Emanuela Kulczyckiego

17 ratujących życie porad dla występujących po raz pierwszy na konferencji – uwaga! wpis angielskojęzyczny

Jak przygotować się do konferencji naukowej?poradnik na blogu zostanphd.pl

I na koniec – 10 najczęstszych błędów popełnianych przez prelegentów – na blogu pisarnia.pl znajdziecie porady jakich błędów uniknąć.

Z naszej strony to na dzisiaj wszystko! Zapoznajcie się z naszymi instrukcjami, znajdźcie dla siebie ciekawe wydarzenie i pamiętajcie: wszystko jest dla Was i czeka na odkrycie, wystarczy mieć w sobie odrobinę odwagi i sięgnąć po to ręką. Trzymamy kciuki!

Wpis przygotowali: stypendysta Marek Blacha z udziałem stypendystki Izabeli Uschpelkat, wraz ze wspomaganiem Anny Nowak z FEP 😉