Cyfrowa ekologia – od technologii, które szkodzą do takich, które mogą pomóc środowisku. Zapraszamy na szkolenie

Jaki wpływ na środowisko mają cyfrowe technologie i to jak z nich korzystamy? Dlaczego Unia Europejska wymusza na producentach używanie jednego kabla do ładowania smartfonów? Czy zakupy przez Internet są bardziej ekologiczne od tych w sklepie? Ile dwutlenku węgla emituje uruchomienie strony WWW lub rozmowy z ChatGPT?

Odpowiedzi na te oraz więcej pytań poznacie podczas szkolenia „Cyfrowa ekologia – od technologii, które szkodzą do takich, które mogą pomóc środowisku”, na które serdecznie zapraszamy! 💚

TEMATYKA
  • Co to jest ekologia cyfrowa?
  • Co to jest ślad węglowy?
  • Jak rosną środowiskowe koszty technologii, których używamy codziennie?
  • W jaki sposób łatwo ograniczyć cyfrowy ślad węglowy i środowiskowe koszty technologii w życiu codziennym?
  • Jakie nowe technologie i zawody techniczne pomagają w zielonej transformacji?

Cały sektor technologii cyfrowych (czyli laptopy, telewizory, serwery, smartfony i sieci komórkowe) odpowiada za ponad 3,6% globalnych emisji dwutlenku węgla. Chłodzenie wodą jednego centrum danych (serwerowni) takiej firmy jak Google, zużywa tyle co potrzebuje kilkadziesiąt domów jednorodzinnych i ich mieszkańców. Czy to oznacza, że niebawem będziemy musieli zrezygnować z części technologii? Nie, ale podobnie jak z samochodami musimy sprawić, aby Internet i to jak z niego korzystamy, sprzyjał planecie, a nie jej szkodził. 

KIEDY, JAK i GDZIE?

📅 25 sierpnia
⏰ 14:30-16:00
📍 ONLINE

👉🏻 Aby wziąć udział w szkoleniu wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (zapisy trwają do 24 sierpnia do godz. 12:00)

Szkolenie poprowadzi trener kompetencji cyfrowych i autor (newsletter Otwarte Zasoby, blog Sektor 3.0) Kamil Śliwowski.

Kamil Śliwowski – trener i autor kursów o kompetencjach cyfrowych. Ponad dekadę działał w ruchu na rzecz otwartych zasobów wiedzy: Creative Commons, prowadząc działania edukacyjne zarówno w Polsce, jak i międzynarodowo.

Od kilkunastu lat związany z trzecim sektorem, współpracuje z fundacjami Panoptykon, Szkoła z Klasą, blogiem Sektor 3.0, tworzy newsletter poświęcony trendom i technologiom w edukacji (otwartezasoby.pl/newsletter). Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych.

Kto może wziąć udział?

Stypendyści Pomostowi i Wolontariusze Programu PROJEKTOR – studenci wszystkich lat studiów.
❗ W szkoleniu mogą brać udział wszyscy stypendyści, również Ci, którzy w tym roku akademickim nie otrzymują stypendium ❗

O zakwalifikowaniu do udziału decydować będzie kolejność zgłoszeń.


Szkolenie finansowane jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności
Organizatorem jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości