Pomoc innym to najprostsza forma przebywania z drugim człowiekiem

Aktywność społeczna ma ogromną wartość. Nie tylko zmienia świat osób, którym pomagamy, ale także i zmienia nas. O tym, co jest najpiękniejsze w pomaganiu, opowiedziała nasza stypendystka – Weronika Tomasik.

Zaczniemy od razu od mocnego pytania. Po co pomagasz?

Pomagam po to, aby stawać się lepszym człowiekiem. Według mnie, pomaganie innym ludziom może sprawić, że świat stanie się miejscem przyjaznym dla każdego. Wspieranie osób potrzebujących jest dla mnie czymś naturalnym, czymś co przychodzi mi łatwo i z chęcią.  

Pamiętasz, jak to wszystko się zaczęło? Kto zainspirował Cię do pomagania? 

Pierwszą inspiracją do pomagania w moim życiu stał się Szkolny Klub Wolontariatu. Uśmiechy na twarzach osób, którym pomagałam, były bezcennym prezentem i świetną „zapłatą” za włożoną w pomaganie pracę. Drugą taką inspiracją stał się mój przyjaciel, który działa w Ochotniczej Straży Pożarnej. Obserwowanie, jak szybko organizuje się taka Jednostka, bez względu na sytuację, dała mi wielką motywację do pomocy ludziom. Wsparcie, które OSP okazuje bezinteresownie każdemu potrzebującemu sprawiło, że ja także zaczęłam popierać każdą inicjatywę pomocy innym. Takim przykładem są nie tylko wyjazdy alarmowe, ale także różne zbiórki m.in. żywności, odzieży, akcje oddawania krwi oraz pomoc starszym osobom w dostarczaniu zakupów.

A co daje Ci pomaganie?

Bezinteresowne pomaganie innym sprawia, że czuję satysfakcję i chęć życia. Życzliwość i wdzięczność, którymi zostaję obdarowana w zamian za mój wysiłek, motywuje mnie do podejmowania dalszych działań. Uważam, że pomoc innym to najprostsza forma przebywania z drugim człowiekiem. Nawet rozmowa o trudnościach i potrzebach drugiego człowieka sprawia, że czuje on wsparcie i nie jest zdany tylko na siebie. Świetnie być tego częścią. No i dzięki pomaganiu czuję się ważna w społeczeństwie.

To świetnie, że czujesz się ważna społecznie. A jaka kwestia społeczna jest dla Ciebie szczególnie istotna? 

Aktualnie kwestią społeczną, która bardzo mnie porusza, jest konflikt zbrojny na Ukrainie. Wojna jest czymś, czego nikt z nas nie powinien doświadczyć. 

Porozmawiajmy o projekcie Stypendiów Pomostowych. Czym on dla Ciebie jest? 

Program Stypendiów Pomostowych jest dla mnie realnym wsparciem w edukacji i rozwoju. Bez Programu Stypendiów Pomostowych, wiele rzeczy pozostałoby nadal tylko w sferze moich marzeń.

Super, że tak dużo daje Ci Program Stypendiów Pomostowych. A jaki projekt społeczny jest dla Ciebie najbardziej inspirujący?

Zdecydowanie najbardziej inspirującym projektem społecznym jest dla mnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To niesamowite wsparcie, jakie niosą innym, w szczególności małym dzieciom, jest największą motywacją. 

Pytanie na koniec: o jakim świecie marzysz?

Marzę o świecie, w którym nie istniałaby bieda. Każdy człowiek byłby dla siebie i innych życzliwy, nie istniałoby zło, żądza pieniędzy, żądza zdobywania coraz wyższych szczebli kariery. Marzę o świecie bez chorób, bez samotności, o wysokiej tolerancji i wrażliwości względem drugiego człowieka. 

A Ty o jakim świecie marzysz? I co zrobisz, aby choć trochę zmienić świat?