Konferencja Naukowy Start 2024 [relacja + galeria zdjęć]

Za nami intensywne dni, pełne referatów naukowych, ciekawych dyskusji oraz okazji do sieciowania. Konferencja Naukowy Start i Festiwal Młodych Inicjatyw odbyły się 24-25 maja 2024 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Łódzkiego Orientarium.

Konferencja organizowana jest co roku na wiosnę, przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości, która zarządza Programem Stypendiów Pomostowych oraz Programem PROJEKTOR. Uczestnictwo w konferencji jest doskonałą okazją do przećwiczenia umiejętności prezentacji i wystąpień publicznych, a także do zaprezentowania wyników pierwszych badań naukowych bądź pasji studentów i studentek. To dwudniowe wydarzenie daje również świetną szansę na poznanie nowych ludzi i nawiązanie cennych kontaktów.

W tym roku Konferencja Naukowy Start odbyła się wspólnie z Festiwalem Młodych Inicjatyw – innowacyjnym wydarzeniem, organizowanym przez studentów Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, które miało na celu promowanie działań społecznych wśród młodych ludzi 

24 maja wydarzenie otworzyła dr Zofia Sapijaszka, Prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.
Wykład otwierający pt. „Jak studiować, pracować i żyć w świecie cyfrowego chaosu?” wygłosił Pan Bartosz Dembiński, specjalista PR i komunikacji, dawny rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po oficjalnym otwarciu Konferencji przestrzeń należała do stypendystów/ek pomostowych, którzy/e poruszyli/ły wiele interesujących tematów zarówno z zakresów naukowych, jak i osobistych pasji. Pierwszy dzień podzielono na IV sesje tematyczne, w których pojawiały się m.in. tematy z zakresu: świata cyfrowego, edukacji i pedagogiki, psychologii, kultury i języka, a także historii i przyrody.

Tradycyjnie, odbył się konkurs na najlepsze wystąpienie. Tuż przed zakończeniem pierwszego dnia trzy osoby otrzymały nagrody za swoje wystąpienie:

1. miejsce — Marek Blacha (Uniwersytet Jagielloński) z referatem Tambora. Historia pewnego wybuchu

2. miejsce — Aleksandra Pęksyk (Uniwersytet Jagielloński) Między fikcją a rzeczywistością: popkultura a dysocjacyjne zaburzenie osobowości w świadomości społecznej i sferze prawnej

3. miejsce — Mateusz Błachut (Uniwersytet Śląski w Katowicach) Dachy zielone w przestrzeni miejskiej: co wiadomo a co warto badać?

Serdecznie gratulujemy! ☘

Wszystkie osoby biorące czynny udział w Konferencji, prosimy o przesłanie opracowanych referatów na adres mailowy Fundacji. Chętnie wydamy je w publikacji drukowanej.

Pierwszy dzień wydarzenia zwieńczył koncert zespołu SYNDROM, grającego muzykę z pogranicza jazz-rock i epiphany-pop. SYNDROM jest laureatem i finalistą wielu ogólnopolskich festiwali konkursów, m.in.: ogólnopolski finał Rock Fest Tauron Arena Kraków 2018 (dla wykonawców do lat 20-tu), „Slow Festiwal”, „Alps Music Challange 2019”, „Bass&Beat Festival”, ale przede wszystkim są zwycięzcami krajowych eliminacji do „Imagine Music Experience” – międzynarodowego festiwalu dla młodych muzyków, gdzie w październiku 2019 r. w Maastricht – mieli zaszczyt wystąpić reprezentując Polskę.

W skład zespołu wchodzi 7 muzyków, z czego dwóch związanych jest z Programem Stypendiów Pomostowych (Jakub Śliwiński – absolwent programu oraz jego brat Bartłomiej Śliwiński – obecny stypendysta pomostowy).

Drugi dzień – 25 maja – poświęcono aktywnościom związanym z Festiwalem Młodych Inicjatyw. Inicjatywa realizowana była w ramach projektu „Wzmocnienie działań misyjnych i potencjału instytucjonalnego Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości” finansowanego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Wydarzenie organizował zespół studentów związanych z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości w składzie: Ilona Pińczak, Barbara Skibicka, Marcelina Zielińska, Agnieszka Pludra, Anastazja Lisek, Barbara Boruch, Cezary Skorupski, Damian Woda, Izabela Szkaradek, Karolina Kaznowska, Patrycja Matuk, Paulina Smerecka.

Festiwal składał się z trzech części: „Odnajdźmy się w cyfrowym świecie”, „Odnajdźmy się w sobie”, „Odnajdźmy się w zaangażowaniu społecznym”, podczas których można było wysłuchać wystąpień m.in.: Kasi Toczko (SIMPLITO), dr Grzegorza Stunży (UG), Joanny Stompel (UŁ), Małgorzaty Sinior oraz wielu innych inspirujących osób. Pomiędzy sesjami odbył się market organizacji społecznych, które promowały ideę wolontariatu oraz aktywności społecznej.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za przybycie!

Do zobaczenia w przyszłym roku! 💚


fot. Lucyna Lewandowska (24 maja 2024 r.)


Fot. KEOLA Studio (25 maja 2024 r.)