Universität Potsdam. Erasmus+ ze stypendium Studiuj za granicą

Universität Potsdam to miejsce, które wybrałam jako cel mojej wyprawy. Realizowałam tam piąty semestr nauki. W Polsce studiuję filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na początku października 2016 r. dotarłam do Poczdamu, aby przez kolejne parę miesięcy studiować na tamtejszej uczelni, z otrzymanym od Fundacji stypendium na dofinansowanie nauki Studiuj za granicą.

CWwilkommen_postdam      dom_studencki

Z racji, że na te pół roku chciałam ze sobą zabrać całkiem sporo rzeczy, zdecydowałam się na dojazd busem. Po odnalezieniu właściwego kampusu i pierwszych potyczkach z językiem niemieckim, udałam się do budynku, w którym odnotowywano przyjazd na miejsce, wydawano mapki informacyjne i udzielano przeróżnych informacji. Wydarzenie to było dosyć słabo zorganizowane, ponieważ trzeba było długo czekać na swoją kolej. Dla studentów oczekujących w kolejkach do poszczególnych stanowisk nie było to zbyt przyjemne, ze względu na zmęczenie po odbytej podróży oraz obecność bagażu. Z drugiej strony, dobrze było załatwić wiele spraw w jednym miejscu, np. podpisanie umowy o akademik, otrzymanie legitymacji studenckiej i wiele innych. Była również możliwość dołączenia do ESN (Erasmus Student Network), za opłatą 5 euro wydawano kartę potwierdzającą członkostwo, która uprawnia do zniżek przy wycieczkach czy innych wyjściach.

Po otrzymaniu kluczy do akademika każdy mógł zabrać bagaże, udać się do domu studenckiego i tam chwilę odpocząć czy zacząć się rozpakowywać. Ja pozostawiłam mój bagaż w pokoju, a następnie z nowo zapoznanym znajomym z Włoch, udaliśmy się na pierwszą niemiecką przekąskę.

Potem postanowiliśmy zwiedzić kampus Neues Palais, przy którym miałam mieć później zajęcia.

Następne dni mijały na zwiedzaniu Poczdamu, Berlina i okolic, a także na poznawaniu wielu nowych ludzi. Kampus Neues Palais położony jest bardzo blisko akademików przy Kaiser-Friedrich-Str., dzięki czemu drogę na zajęcia przebywałam pieszo w około 10 minut. Miejsce to jest znane ze względu na pałac, który położony jest na kampusie. Nawet zimą był on odwiedzany przez turystów. Poczdam jest miejscem bardzo przytulnym. Jest to świetne połączenie wielkomiejskiego życia ze spokojem natury. Jeśli tylko chcemy, można przejechać się tramwajem i pochodzić po gwarnej starówce lub wybrać się na spokojny spacer do ogromnego parku Sanssouci.

Uniwersytet jest dobrze wyposażony, posiada biblioteki na każdym z trzech kampusów, sale komputerowe z dostępem do drukarek, ksero, skanera, dostępne prawie przez cały dzień. Na uniwersytecie można korzystać z bezprzewodowego internetu (niestety w akademiku nie było takiej możliwości i trzeba było posiadać własny kabel, aby się podłączyć do sieci). Uczelnia posiada także stołówkę, gdzie można tanio zjeść. Wybrane przeze mnie zajęcia prowadzone były w języku angielskim, jednakże nauka niemieckiego była możliwa na każdym kroku.

Wyjazd był świetną przygodą – polecam wyjazd na Erasmusa każdemu studentowi!