Sprawozdanie Erasmus – University of Nicosia

Przedstawiamy Wam sprawozdanie, jakie otrzymaliśmy od naszej stypendystki pomostowej, Moniki. Spędziła ona, w ramach programu Erasmus, semestr zimowy roku akademickiego 2014/2015 na Cyprze, studiując na University of Nicosia na kierunku MBA Management, i otrzymała, na dofinansowanie wyjazdu, stypendium Studiuj za granicą.

Uczelnia

University of Nicosia to jedna z najlepszych uczelni na Cyprze. Studia MBA, na które uczęszczałam były prowadzone jedynie po angielsku. Uczelnia robi wrażenie prosto z amerykańskich filmów :), większość studentów mówi po angielsku, jest dużo studentów zagranicznych. Uczelnia jest prywatna, a podejście do studenta pozytywne. To miłe uczucie, gdy panie w dziekanacie są zainteresowane tym co mówisz i chcą Ci pomóc :). Tutaj znajdziecie stronę, na której możecie zwiedzić główny budynek: http://www.unic.ac.cy/about-us/virtual-tour

2_SzG

Tak prezentuje się amfiteatr na dziedzińcu Uczelni, gdzie odbywają się w ciepłe noce wieczorki np. muzyki greckiej i pokazy tańców

1_SzG

Miłe było nasze zaskoczenie, gdy odkryłyśmy, że jedna z sal wykładowych nosi imię naszego astronoma i matematyka Mikołaja Kopernika 🙂

Wi-fi na terenie Uczelni wszędzie jest darmowe. Biblioteka dość obszerna i robi wrażenie, jednak często się zdarzało, że dostępny był tylko jeden egzemplarz danej książki. Sprawą skomplikowaną jest … ksero. Na Uczelni można drukować w cenie 5 centów za stronę. Jednak, aby wydrukować cokolwiek trzeba się sporo nachodzić. Korzystanie z drukarki nie ogranicza się jedynie do podpięcia pendrive i kliknięcia drukuj – to dużo bardziej skomplikowana procedura. Dlatego polecam korzystanie z ksero obsługiwanego przez panie, które także mieści się w głównym budynku Uczelni 😉

Nauka

Przedmioty jakie wybrałyśmy nie sprawiały nam problemu. To prawda, że na początku trudno było się przestawić na wszechobecny angielski, ale to wyszło nam na plus 😉

Business Economics  prowadzony przez Dr Spyros Hadjidakis
W ciągu semestru mieliśmy jeden egzamin – nie było midterm’u w listopadzie. Na ocenę składało się przedstawienie wybranego case’a i końcowy egzamin, który pisaliśmy na początku stycznia. Co dziwne, na zajęciach nie były poruszane zadania z ekonomii, jednak na egzaminie było wymagane od nas rozwiązanie 2 z 4 zadań. Każdy kto miał ekonomie lub ekonomie menedżerską bez problemu zaliczy ten przedmiot.

Organizations and HR Management prowadzony przez panią dziekan Dr Maria Michailidis
Prowadząca ten przedmiot jest bardzo żywiołową kobietą. Wymagała opracowania pracy pisemnej w grupie max. 4 osobowej na wybrany przez grupę temat – ok. 5000 słów. Co więcej był przeprowadzony midterm w listopadzie oraz końcowy egzamin w styczniu. Do oceny końcowej także liczyła się prezentacja grupy.

Corporate strategy prowadzony przez Dr Ian McRoy
Z pewnością nie pożałuje ten, kto wybierze ten przedmiot 🙂 Pan McRoy jest bardzo wymagający, ale potrafi przekazać wiedzę w sposób prosty. Zajęcia prowadzone były przez Brytyjczyka, który osiedlił się na Cyprze, ale także prowadzi zajęcia w Anglii. Oczywiście był przeprowadzony midterm i egzamin końcowy w styczniu. Co więcej – każdy musiał zaprezentować swoją prace domową z danego case’a, a wszystko odbywało się w drodze losowania.

6_SzG

Z pewnością nie pożałuje ten, kto wybierze ten przedmiot 🙂

Decision Making Methods and tools prowadzony przez Dr Haritini Tsangari
Przedmiot jest w rzeczywistości bardzo podobny do jednego z przedmiotów prowadzonych w toku magisterskich studiów AON tj. – wnioskowanie statystyczne. Zajęcia prowadzone są przez młodą kobietę, która uczy konkretnie rzeczy, których wymaga na midtermie czy końcowym egzaminie. Polecam zajęcia z Panią Haritini – każdy kto miał matematykę i statystykę w AON z pewnością sobie poradzi.

Rady praktyczne

Najwygodniejszym transportem z Warszawy do Larnaki była podróż naszym krajowym LOTem. Za lot w obie strony październik – koniec stycznia zapłaciłam około 750 pln. Niestety w tym czasie (koniec sezonu turystycznego) tani przewoźnicy wstrzymują swoje loty aż do marca.

Jeśli chodzi o rzeczy, które warto zabrać, to na pewno adapter do gniazdka angielskiego. Jeśli wynajmujecie mieszkanie zorientujcie się, czy jest wyposażone w podstawowe garnki itp. Ważną kwestią jest także… kołdra! Otóż, ja i moja koleżanka Karolina wynajmowałyśmy pokój w Mym hostelu (VP Hostel) i niestety właściciel nie zapewniał pościeli w żadnym z pokoi. Każdy ze studentów musiał albo mieć swój śpiwór albo kupić kołdrę na miejscu. Karolina miała swój śpiwór kupiony przed wyjazdem i zdał egzamin, nie narzekała na zimno. Jednak ja musialam kupić kołdrę – mój śpiwór był stary i przeżył swoje. Ten wydadek jest niestety niezbędny – na kołdrze nie zaoszczędzicie, ponieważ mieszkania na Cyprze są zimne.

Jakie ubrania warto ze sobą zabrać? Od razu uprzedzam – zwłaszcza dziewczyny – nie szalejcie z sukienkami, spódniczkami i szmatkami, w których rzadko będziecie chodzić. Nie powielajcie naszych błędów 🙂 Wystarczy, jeśli zabierzecie ze sobą po maks. 2 rzeczy z każdego rodzaju, jeśli chodzi o letnie ubrania. Weźcie więcej ubrań wiosenno-jesiennych, bo naprawdę się przydadzą. Zimy na Cyprze są przewrotne, my trafiłyśmy na zmienną pogodę. Na początku stycznia jeszcze kąpałyśmy się w Morzu Śródziemnym, a tydzień później zamarzałyśmy w nieocieplonym hostelu przy ledwo ciepłym kaloryferze (-3st. cel. w nocy).

Zakwaterowanie
Uczelnia nie pomaga w odnalezieniu mieszkania – więc na to nie liczcie. My, jako oszczędne studentki, wybrałyśmy opcję możliwie najtańszą – ale wcale nie najgorszą, jak się okazuje… ale po kolei. Już w lipcu, czyli dobre kilka miesięcy przed wyjazdem zarezerwowałyśmy sobie pokój w Mym Hotelu (inna nazwa VP Hostel). O tym mini akademiku pisali także inni studenci, którzy mieli okazję mieszkac w Nikozji. Moim zdaniem jest to jedna z lepszych opcji biorąc pod uwagę bliskość samego Uniwersytetu – 5 min. spacerkiem. Koszt wynajęcia pokoju 2-osobowego wynosił 150 euro/os. w cenę wliczone są już wszystkie opłaty. Jednak słyszałyśmy, że za pokój jednoosobowy, właściciel żądał 300 euro/mieś. Także ceny dosyć się różnią w zależności, czy chcesz mieszkać sam czy współdzielić pokój.

5_SzG

Tak wygląda Mym Hotel z zewnątrz.

Przy wyborze miejsca zakwaterowania miejcie na uwadze, że w Nikozji jest dużo oszustów – pośredników. Nasi znajomi także z Polski zostali oszukani przez takiego pośrednika, który zabrał im kaucję dla siebie (600 euro) – oczywiście właścicielka nie miala o tym pojęcia i dziewczyny musiały zapłacić za ostatni miesiąc ze swoich pieniędzy, a nie z kaucji.

Jeśli chodzi o uczciwość naszego właściciela to nie możemy powiedzieć o nim złego słowa. Vrahimis jest bardzo miłym starszym panem, który bez problemu się z wami dogada. Wsparł nas też poradami – udzielił nam szczegółowych informacji jak, kiedy i za ile dostaniemy się do Nikozji z Larnaki.

Wydatki

Koszty hostelu jakie ponosiłyśmy zostały przedstawione wcześniej. Mogę tylko dodać, że Uczelnia posiada akademik, bardzo designerski – UniHalls. Miesięczna opłata za jednoosobowy pokój wynosi 400 euro. Więc się raczej tam nie wybierajcie jeśli zamierzacie utrzymać się jedynie ze stypendium Erasmus 😉

Blisko uczelni i mym hostelu można zrobić zakupy w mall of engomi – czyli carrefour. Polecam warzywa i owoce, bo są naprawdę smaczne, zupełnie inny smak niż w Polsce –  prawdopodobnie ze względu na dużą ilość słońca. Jedzenie nie jest wcale droższe niż w Polsce – jedynie cena mięsa i ryb przeraża. Oczywiście taniej wychodzi sporządzanie posiłków osobiście, ale przecież to samo jest w Polsce 😉 Mogę śmiało powiedzieć, że stypendium jest w stanie pokryć większość kosztów. To zależy jak kto wydaje pieniądze, ale jeśli chcecie się bawić to idźcie na domówkę, a nie do klubu. Wejście do klubu z open barem kosztuje 15 euro. Tymczasem dobrze będziecie się bawić ze swoimi znajomymi także w domu 😉

Zwiedzanie i czas po zajęciach 🙂

Warto zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny, w którym znajdziecie dużo potrzebnych informacji, atrakcji itp. Bardzo pomocne okazały się dla nas także mapki większych miast, które otrzymałyśmy od tamtejszego biura Erazmus.

Przede wszystkim polecam Wam pojechać do Ayia Napa. Piękne miejsce zwłaszcza w czasie braku turystów 🙂 Wszystkie nadmorskie miejscowości są piękne, ale nie oczekujcie od Nikozji tego samego. Ze względu na okupację turecką część starego miasta jest opustoszała i na początku może przestraszyć.. Ale przyzwyczaicie się do tego.

7_SzG

Miejscowości nadmorskie są piękne

 Ważne! Na uczelni działa koło studenckie, które zajmuje się organizacją wycieczek w różne miejsca Cypru. Wszystko jest zorganizowane przez studentów działających w grupie Outdoor Activity.

15_SzG
Wycieczki są bardzo tanie (ok. 5 euro), a przede wszystkim zwiedzicie miejsca, do których moglibyście dojechać tylko samochodem.

University of Nicosia posiada własną salę kinową, w której wyświetlane są różnego gatunku filmy. W listopadzie miał miejsce tydzień ufundowany przez Ambasadę Polski w Nikozji – wstęp na wszystkie polskie filmy był wolny. Wszelkie aktulaności, co, kiedy i za ile znajdziecie na funpage’u: (https://www.facebook.com/pages/Friends-of-Cinema-Society/180985571945969?fref=ts)

Na uczelni działa wiele kółek zainteresowań, od tańca po fotografowanie. Jeśli ktoś potrzbuje wysiłku fizycznego w ciągu dnia to polecamy siłownię w budynku Millenium na poziomie -2. Każdy student może za darmo korzystać z dobrego sprzętu, w jaki jest wyposażona siłownia. Mało kto z niej korzysta, co dla nas było dodatkowym plusem.

Jeśli będziecie spędzać Święta Bożego Narodzenia na Cyprze to polecamy zapisanie się na Wigilię polską, która odbywa się w Nikozji w połowie grudnia. Obowiązują na nią niestety zapisy, ze względu na ograniczony budżet Ambasady. Wszelkie informacje o możliwych zapisach i innych informacjach na funpage’u Ambasady: https://www.facebook.com/pages/Embassy-of-the-Republic-of-Poland-in-Nicosia/724745214259271?fref=ts

9_SzG

Na zdjęciu Pani Barbara Tuge-Erecińska pełniąca funkcję Ambasadora Polski w Nikozji podczas Wigilii polskiej.

 Refleksje końcowe

Oczywiście jest sporo różnic między Polską a Cyprem. Śródziemnomorski klimat sprawia, że ludzie nigdzie się nie spieszą – Wy też przestańcie. Właściwie tylko my przychodziłyśmy punktualnie na zajęcia. Jedynie zajęcia prowadzone przez Brytyjczyka odbywały się punktulanie. Ale nie odpuszczajcie za bardzo, bo i tak będą od Was wymagać.

Pamiętajcie – weźcie dużo ciepłych ubrań, bo styczeń jest zimny i możecie zmarznąć – to nasza przestroga.

10_SzG

Widok na ośnieżone góry Troodos – połowa stycznia – w nocy zdarzało się nawet -3 st. 🙁 brrrr

Oczywiście bardzo polecam wyjazd do Unversity of Nicosia! Warto podszkolić swój język, poznać tylu wspaniałych ludzi i nacieszyć się słońcem 🙂

Pragnę także gorąco podziękować za wsparcie Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości! 🙂

11_SzG 13_SzG

Łączę serdeczne pozdrowienia!!!

Monika