Sprawozdanie: Erasmus + na Słowacji

Oto krótka relacja naszej stypendystki pomostowej, Aleksandry, która spędziła z Erasmus+ semestr letni roku 2016 na Słowacji, w Bańskiej Bystrzycy, studiując na Akademii Sztuki, i otrzymała, na dofinansowanie wyjazdu, stypendium Studiuj za granicą.

Akademia Umeni jest jedną z najpopularniejszych słowackich Akademii Sztuki położoną w Bańskiej Bystrzycy, uroczym mieście liczącym 80 tys. mieszkańców. Można tam znaleźć Wydział Dramaturgii, Muzyczny i Sztuk Pięknych. Ten ostatni ma w ofercie kierunki takie jak rzeźba, malarstwo, grafika i intermedia, na zajęciach których z powodu różnic programowych miałam szansę uczęszczać. Akademia jest bardzo mała, jednakże dzięki jej kameralności z łatwością można się tam zaaklimatyzować i złapać dobry kontakt z wykładowcami, ale też i ze studentami.

Akademia_www

Akademia

Językiem wykładowym był słowacki, także  nadążanie za materiałem w trakcie zajęć nie było dużym problemem, zwłaszcza, iż mogłam się z większością porozumieć po polsku i angielsku w trakcie indywidualnych konsultacji. Zajęcia były prowadzone na wysokim poziomie: uczyłam się jak biegle poruszać się w programach do obróbki zdjęć i wideo, jak napisać stronę www od podstaw w języku HTML, czy jak bardzo koncept jest ważny przy robieniu zdjęć. Mogę śmiało stwierdzić, iż tych konkretnych umiejętności nigdy bym nie nabyła na mojej macierzystej uczelni.

Miasto, w którym znajdowała się uczelnia, było dość specyficzne. Przez pierwsze chwile można się poczuć, jakby się cofnęło w czasie co najmniej o 15 lat. Nie jest to mylne wrażenie,  jest ono dobrze zachowane i niewiele się zmieniło od drugiej połowy XX wieku. Mimo, iż Bańska Bystrzyca jest bardzo naznaczona socrealistycznym piętnem w architekturze,  to jest ona otoczone z każdej strony górami, a w samym jej sercu znajduje się klimatyczna starówka, mająca wiele do zaoferowania i to właśnie te dwa elementy tworzą miasto warte do zobaczenia przynajmniej raz w życiu.

Banska_B_www

Bańska Bystrzyca – klimatyczna starówka i przedmieścia, a w tle góry

Banska-Bystrica_www

Bańska Bystrzyca otoczona jest górami …

Poza uczęszczaniem na zajęcia oraz odkrywaniem coraz to nowych miejsc w Bańskiej Bystrzycy, w wolnym czasie zwiedzaliśmy z innymi studentami Erasmus+ najciekawsze miejsca na Słowacji. W trakcie jednego z pierwszych weekendów pojechaliśmy do Koszyc. W trakcie roku akademickiego 2015/2016 zobaczyłam jeszcze stolicę Słowacji, Bratysławę oraz Bańską Szczawnicę, chronione przez UNESCO oraz uważane za najładniejsze miasteczko w całym kraju.

Pozdrawiam,
Aleksandra