Sprawozdanie Erasmus+ Berlin/Frankfurt nad Odrą

Przedstawiamy sprawozdanie naszej Stypendystki, Eweliny, z wyjazdu na Erasmus+ na Europa-Universität Viadrina, w roku akademickim 2019/2020. Zapraszamy do lektury!


Dwa miasta

Dlaczego ujęłam dwa miasta w tytule? Moim marzeniem było studiowanie i zamieszkanie w Berlinie. Niestety przeoczyłam ważną informację z berlińskiej uczelni – przyjazd w ramach Erasmusa możliwy był tylko na studiach pierwszego stopnia.

Chociaż o Erasmusie myślałam już od pierwszego roku studiów, odkładałam go w czasie (czego teraz bardzo żałuję) i ostatecznie wyjazd miałam zaplanowany na drugi semestr studiów magisterskich. Wiedziałam już, że nie mogę rekrutować na uczelnię w Berlinie. Wybrałam więc Europa-Universität Viadrina ze względu na ofertę edukacyjną (dobre dopasowanie do mojego kierunku) i odległość od Berlina. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że to był dobry wybór!

Po przeanalizowaniu połączeń komunikacyjnych Berlin-Frankfurt nad Odrą zdecydowałam się spełnić swoje marzenie i zamieszkać w Berlinie. Wyjechałam miesiąc wcześniej, żeby wziąć udział w intensywnym kursie językowym.

Pod znakiem zapytania

Po tygodniu moje półroczne plany stanęły pod znakiem zapytania. Koronawirus. Zamknięto szkołę językową, uczyliśmy się online, zalecano mi powrót do kraju i rezygnację z programu . Ja jednak cały czas miałam nadzieję, że w okolicach maja wszystko wróci do normy – przynajmniej w kwestii studiowania. Wiedziałam, że jeśli przerwę wyjazd, już się na niego nie zdecyduję. Postanowiłam zostać, pomimo wszystko, pełna nadziei ale też pełna wątpliwości.

Podczas dwóch pierwszych miesięcy studiowania online nieustannie sprawdzałam wiadomości o kolejnych postanowieniach. Chciałam zacząć studiować „normalnie”, mimo że sama nauka przebiegała naprawdę dobrze. Trafiłam na bardzo kompetentnych, miłych i potrafiących zaciekawić tematyką wykładowców. Czułam się też coraz pewniej z językiem niemieckim (wybrałam przedmioty w tym języku).

Brakowało mi tylko spotkań z innymi studentami, Erasmusami. Sytuacja zmieniła się kiedy wycofano/ złagodzono część obostrzeń. Zaczęłam zwiedzać i korzystać z uroków Berlina.

Europa-Universität Viadrina

Studiowałam na Europa-Universität Viadrina na wydziale International Business Administration i szczerze polecam tę uczelnię osobom, którym zależy na pogłębianiu wiedzy. Zajęcia były prowadzone w ciekawy sposób, nauka zajmowała mi dużo czasu, jednak czułam, że to nie tylko „sucha” wiedza, ponieważ większość przerabianego materiału opierała się na praktyce.

Jak już wspomniałam, zajęcia miałam w języku niemieckim, aczkolwiek wydział IBA oferuje całkiem pokaźną ofertę zajęć anglojęzycznych. Koordynatorzy Erasmusa oraz cała kadra Erasmusa okazała się bardzo pomocna i bezproblemowa, dzięki czemu sama dokumentacja wyjazdu (w mojej ocenie dość obszerna) nie była aż tak uciążliwa.

Chociaż nie był to mój pierwszy przyjazd do Berlina, mieszkając tu miałam okazję poznać miasto od innej strony. Uważam, że zarówno od strony turysty jak i mieszkańca miasto jest piękne!

Mimo, że mój wyjazd był inny niż sobie wyobrażałam, mogę śmiało powiedzieć, że to niesamowite przeżycie. Dzięki Erasmusowi stałam się bardziej pewna siebie. Zyskałam pracę w Berlinie, o którą przed wyjazdem na pewno nie miałabym odwagi się ubiegać. Stypendium „Studiuj za granicą” pomogło mi poradzić sobie z kwestiami finansowymi, szczególnie w przeprowadzce i przystosowaniu do życia w innym kraju.

Do wszystkich osób wahających się: naprawdę WARTO!!

Stypendystka Ewelina