21 lat Stypendiów Pomostowych

Rozwój, zaangażowanie i wiara we własne możliwości, to wartości, które zawsze towarzyszą stypendystom pomostowym. Były one motywem przewodnim Gali inauguracyjnej 21 edycji, którą można obejrzeć online: https://www.youtube.com/watch?v=Nv0j4Dszn_Y

W roku akademickim 2022/23 blisko 800 młodych ludzi otrzymało wsparcie finansowe w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, w tym ponad 450 osób – na pierwszy rok studiów.

Podczas otwarcia gali prezes Fundacji dr Zofia Sapijaszka wprowadziła gości w trzy wartości, które jak sama mówi “pomagają przygotować się na przyszłość”. O każdej z nich opowiedzieli zaproszeni prelegenci.

Dr Konrad Skotnicki, znany jako Doktor z TikToka, podzielił się ze stypendystami swoim doświadczeniem wychowania w małej miejscowości i wyzwaniami z tym związanymi. Podkreślił, że “rozwój jest absolutnie kluczowy” i zainspirował do szukania niekonwencjonalnych sposobów rozwoju na polu naukowym. Prowadząca galę Joanna Jonczyk zaprosiła do rozmowy Konrada Celera – stypendystę, który opowiedział o swoim stażu w USA, zarówno o tym jak dostał się do programu jak i o motywacji i wierze we własne możliwości, które zyskał dzięki temu doświadczeniu. Ewelina Jurasz – Dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, jedna z najmłodszych dyrektorek instytucji kultury w Polsce opowiedziała o swojej karierze zawodowej, w której znaczącym katalizatorem było jej zaangażowanie społeczne. “Jeśli zastanawiacie się jak pogodzić działalność społeczną ze studiami po prostu szukajcie, bądźcie na bieżąco (…) a jeśli się boicie, bójcie się i róbcie” – radzi liderka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Fundacja, której jest prezeską rekomendowała jednego ze stypendystów, któremu Ewelina osobiście wręczyła stypendium, tym symbolicznym gestem zaznaczając obecność organizacji pozarządowych, z którymi PSP współpracuje.

Do oficjalnego rozdania stypendiów przystąpił Dyrektor Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Radosław Jasiński, w swoim wystąpieniu zaznaczył, że “Stypendium to wyraz solidarności, starszego pokolenia, z młodszym pokoleniem (…) program to również wartości pomożemy wam uczyć się, studiować, zdobywać kompetencje, kontakty, wiedzę, doświadczenie ale proszę nigdy nie zapominajcie, że w życiu najważniejsze są wartości”.

Galę uświetniła animacja, pokazująca jak działają stypendia pomostowe, którą już niebawem znajdziecie na naszym kanale na YouTube oraz Facebooku.

Nie zabrakło również podziękowań dla naszych Partnerów. Specjalne podziękowanie otrzymały: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja BNP Paribas, a także koalicja blisko 70 lokalnych organizacji pozarządowych. Na realizację dwudziestu jeden edycji programu Partnerzy przeznaczyli blisko 138 milionów zł.

Program jest realizowany przy współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Centrum im. Profesora Bronisława Geremka oraz Fundacji „Stocznia”.

Patronat medialny nad programem sprawują: Rzeczpospolita, Forum Akademickie, Perspektywy oraz portal DlaStudenta.

Gratulujemy laureatom konkursów organizowanych podczas Gali. Dziękujemy za kreatywne hasła promocyjne! “Chcesz żeby żyło nam się lepiej? Wesprzyj młodych, którzy chcą zmieniać świat!” Program stypendiów pomostowych jeden z najbardziej kultowych”, “Studiując szukaj na rozwój szans nowych, wesprze Cię Program Stypendiów Pomostowych”, “Stypendium pomostowe – most do sukcesu!” – które podoba Wam się najbardziej? Podzielcie się wrażeniami po Gali w komentarzach!