Ułatw sobie życie w sesji! Jak skoncentrować się na nauce?

Mili Stypendyści i Stypendystki!

Wszyscy wiemy jak to jest, gdy sesja w toku. Dlatego wracamy do Was z kolejną porcją dobrych rad i pomysłów na to, jak nie tylko przetrwać – ale być zwycięzcą w tym starciu.

Jak się skupić na nauce?

To pytanie zadaje sobie niejeden student i studentka, gdy gonią terminy zaliczeń i egzaminów, a stos książek i materiałów do nauki przyrasta w tempie geometrycznym. Stypendysta Michał wziął na warsztat ten właśnie ważny temat – i dzieli się z Wami swoimi radami. Zapraszamy do lektury:

Skoro to czytasz, to zapewne przed tobą pierwsza lub kolejna w życiu sesja, czyli moment, w którym zadajesz sobie pytanie o sens studiowania i nad tym, czy podołasz. Sam przez to przechodziłem już cztery razy, a piąty już tuż tuż. Dlatego chciałbym podzielić się moimi pomysłami i sposobami na to, jak skupić się na nauce, tym samym ułatwiając sobie życie w sesji.

PLANOWANIE

Rozplanuj sobie egzaminy i zaliczenia. Wiem, że jest to część, która najmniej zależy od ciebie, jednak odpowiednio rozplanowane egzaminy i zaliczenia pozwolą Ci odpowiednio podzielić materiał do nauki, unikniesz tym samym nawału materiału (często różnorodnego tematycznie) w jednym czasie .

O dwóch metodach planowania nauki / zadań pisała Marta w pierwszym wpisie z naszego cyklu – polecamy!

KALENDARZ I PRIORYTETY

Zapisz sobie wszystkie daty w kalendarzu. W ten sposób będziesz pewien/pewna, że nic ci nie umknie. Dodatkowo usystematyzowanie tej wiedzy – co, gdzie, kiedy – pozwoli ci lepiej ustalić priorytety na dany dzień. W ten sposób unikniesz chaosu związanego z dezorganizacją.

DZIEL NA CZĘŚCI

Porcjuj materiał. W ten sposób unikniesz poczucia przytłoczenia. Dodatkowo realizując pomniejsze cele będziesz mieć poczucie sprawczości, przez co nie stracisz motywacji do dalszej nauki. Przykładowo jeśli pozostało ci do przeczytania 100 stron z podręcznika, podziel je na mniejsze porcje.

SPOSOBY

Różnicuj formy nauki. Im większa różnorodność, tym lepsze efekty przyniesie Twoja nauka. Dzięki wprowadzeniu różnych form nie znudzisz się tak szybko. Dodatkowo powtórzysz pewne aspekty wiedzy na wiele sposobów, w ten sposób na dłużej pozostawisz je w swojej głowie.

RELAKS TEŻ JEST WAŻNY

Nie zapomnij o odpoczynku. Z pozoru banalna rada, w rzeczywistości jednak w natłoku nauki i stresu zapominamy, że odpoczynek też jest ważny. Pomaga to nabrać sił do przyswajania kolejnej dawki wiedzy. Zmęczony umysł przyswaja informacje znacznie gorzej, na dodatek istnieje większe prawdopodobieństwo, że szybciej zostaną one zapomniane.

Rady te, choć pozornie wydają się banalne, w rzeczywistości bardzo często są zapominane w czasie egzaminów. Oczywiście to co napisałem powyżej jest jedynie małą częścią i można to znacznie poszerzyć, ale nawet małe ulepszenia są lepsze niż żadne.

Jestem ciekaw, jakie są wasze sposoby, aby skupić się na nauce. Dajcie znać w komentarzach pod wpisem na FB jak radzicie sobie z nauką.”

Porady przygotował:  Stypendysta Michał Kłos – uczestnik Studenckiego Centrum Medialnego. Dziękujemy!


Polecamy też pozostałe nasze wpisy z radami na czas sesji:

>> Sesja i nauka na odległość – źródła i biblioteki online

>> Studiuj z głową – Zorganizuj czas na naukę