Program „PROJEKTOR – Wolontariat Studencki”

Projektor – Wolontariat Studencki to program, w którym grupy studentów-wolontariuszy realizują przygotowane przez siebie projekty rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania dzieci i młodzieży szkolnej z małych miejscowości. Zajęcia są prowadzone w szkołach, w czasie wolnym od zajęć w trakcie roku szkolnego oraz w wakacje i ferie.

Program polega na nawiązaniu współpracy studentów – wolontariuszy ze szkołami, które zgłosiły się do programu oraz przygotowaniu i przeprowadzeniu przez studentów atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych dla młodzieży. Grupy wolontariuszy liczące od dwóch do pięciu osób realizują przygotowane przez siebie projekty edukacyjne rozwijające wiedzę, umiejętności i zainteresowania dzieci i młodzieży. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności: mogą to być np. zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, informatyczne, teatralne, lingwistyczne, itd. Zajęcia mogą się odbywać w czasie roku szkolnego i w czasie wakacji lub ferii. Mogą to być także jednodniowe akcje np. pikniki edukacyjne lub pokazy. Szkoła w zamian oferuje noclegi i wyżywienia studentom i regionalne atrakcje (np. zwiedzanie okolicy, poznanie historii regionu).

Wszyscy uczestnicy projektu wynoszą z niego korzyści!

Studentom „Projektor” oferuje ciekawą, bezkosztową formę spędzenia części wakacji, daje okazję do nabycia doświadczenia i  rozwinięcia umiejętności pracy z dziećmi i pracy w zespole, możliwość rozwoju osobistego, okazję do dzielenia się pasjami, a także, w pewnym zakresie, nauki planowania, realizacji i rozliczenia projektu. Daje również szansę na zrobienie czegoś dobrego!
Dzieci i młodzież szkolna z małych miejscowości zyskuje przekazaną w atrakcyjny i ciekawy sposób nową wiedzę, nowe umiejętności, dobrą zabawę; ma okazję poznać ludzi z pasją, „zarazić się” nią i zainteresować nowymi dziedzinami wiedzy.

Program realizowany jest od 2004 r. Obecnie w kilkuset szkołach w całej Polsce realizowanych jest kilka tysięcy projektów z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczniów.

Autorem Programu jest Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności, realizatorem Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Więcej dowiesz się na: www.projektor.org.pl