Solidarni z Ukrainą

Wyrażamy solidarność z obywatelami i obywatelkami Ukrainy zmuszonymi do walki w obronie swojego kraju. Jesteśmy zasmuceni i przerażeni sytuacją, która ma miejsce w Ukrainie.

Fundacja Edukacyjna Przedsiebiorczości, jako jedna z wielu organizacji pozarządowych, jest sygnatariuszem listu, wyrażającego solidarność polskich organizacji społecznych z Ukrainą.

24 lutego nad ranem wojsko Federacji Rosyjskiej zaatakowało Ukrainę. Na terytorium Ukrainy wkroczyły oddziały opancerzone, bombardowane są ukraińskie miasta. Nasz wschodni sąsiad znalazł się w stanie wojny. Zbrojna agresja stworzyła bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia milionów mieszkańców i mieszkanek Ukrainy, ich przyszłości i aspiracji do życia w demokratycznym, niepodległym kraju.

Atak Federacji Rosyjskiej godzi w podstawowe zasady prawa międzynarodowego, na których opiera się pokojowy ład światowy.

My, przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, stanowczo protestujemy przeciwko atakowi wojsk Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę.

Wyrażamy solidarność z obywatelami i obywatelkami Ukrainy, zmuszonymi do walki zbrojnej w obronie swojego kraju oraz wszystkimi ofiarami agresji, która trwa już od 2014 roku i do dziś przyniosła śmierć tysiącom osób, a miliony zmusiła do opuszczenia swoich domów. W tej strasznej godzinie próby nie jesteście sami!

Jako przedstawiciele polskich organizacji społecznych deklarujemy gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom i mieszkankom Ukrainy, którzy na skutek działań wojennych będą potrzebowali wsparcia. Zapewniamy także o naszej przyjaźni i solidarności wspólnotę ukraińską w Polsce. Jesteśmy gotowi wspierać działające w naszym kraju ukraińskie organizacje społeczne ze zdwojoną siłą, by pomóc im sprostać wyzwaniom, przed jakimi staną w tym trudnym czasie. W świecie, w którym szacunek dla zasad ustępuje przed arbitralnym stosowaniem zbrojnej przemocy żadne wolne państwo i społeczeństwo nie może czuć się bezpieczne. Dlatego agresja na Ukrainę to zagrożenie dla całego demokratycznego świata; to sprawa polska, europejska, globalna. To także nasza sprawa.

Sygnatariusze apelu to ponad 130 organizacji pozarządowych, których pełną listę można znaleźć tutaj.


Tak samo ważna jak solidarność z Ukrainą, jest realna pomoc. Dlatego niżej zamieszamy linki do kilku zbiórek, które są organizowane przez organizacje pozarządowe dla Ukrainy.

Co warto robić poza tym?
– Zgłaszaj nieprawdziwe informacje i mowę nienawiści,
– Nie promuj nienawiści, weryfikuj informacje,
– Udostępniaj sprawdzone treści.

Jeśli możesz, wspomóż finansowo:

CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ
Wpłat można dokonywać na stronie: 
https://pcpm.org.pl/ukraina (otwiera się w nowej karcie)
oraz poprzez Facebooka:
https://www.facebook.com/donate/2948107692167955/4897929046952704 (otwiera się w nowej karcie)

POLSKA AKCJA HUMANITARNA
Wpłat można dokonywać na stronie:
https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina (otwiera się w nowej karcie)

FUNDACJA POMAGAM.PL
Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – wpłacać można tutaj: 
https://pomagam.pl/solidarnizukraina (otwiera się w nowej karcie)

POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA” oraz za pomocą wpłat PayU na stronie: 
https://pck.pl/wspieraj-nas/ (otwiera się w nowej karcie)

SOS WIOSKI DZIECIĘCE
Pomoc dla dzieci z domów dziecka na Ukrainie:
https://pomagam3.wioskisos.org/?utm_source=mainweb…

UNICEF POLAND:
https://www.facebook.com/donate/462703465452564/10158711221256545/

lub inne wybrane organizacje, działające by pomóc w tej trudnej sytuacji.

AKTUALIZOWANĄ, ZWERYFIKOWANĄ LISTĘ ZBIÓREK można znaleźć na stronie: https://publicystyka.ngo.pl/badzmy-solidarni-z-ukraina