Orientuj się na uczelni

czyli…

Sprawdzone patenty na miły początek studiów!

Początek roku akademickiego już za pasem, a my wraz ze Stypendystami i Wolontariuszami działającymi w Studenckim Centrum Medialnym szykujemy Poradnik dla Stypendystów I roku. Dziś mała zajawka, czyli kilka rad na dobry początek. Zapraszamy do lektury!

Masz obawy przed tym, że nie odnajdziesz się w porę w nowym miejscu i w nowej sytuacji? Stypendyści Pomostowi przychodzą z pomocą! Dzięki nam dowiesz się, jak ułatwić sobie życie na starcie i przekonasz się, że nie taki diabeł straszny… 😉 Zaczynamy! 

Czas się przygotować 

Już wiesz, że dostałeś się na studia? Świetnie, teraz warto poznać ludzi takich jak Ty! Wczesna integracja z Twoją grupą studencką da Ci poczucie komfortu na późniejszych etapach akademickiego życia. Opcji na poznanie się jest kilka, my polecamy: 

👩🏻‍💻 odnalezienie grupy swojego roku na Facebooku – taka grupa to prawdziwa skarbnica wiedzy, a często obecność w niej jest nawet konieczna, aby być na bieżąco ze wszystkimi sprawami, które dotyczą Twojego roku. Kto wie, może jeszcze przed pierwszymi zajęciami wyłoni się w niej przyszły starosta roku…

👩🏻‍💻 kontakt na forum Internetowej Rejestracji Kandydatów – z dużym prawdopodobieństwem ktoś już utworzył wątek w stylu „Poznajmy się”, a jeśli nie, Ty to zrób. 

Spotkanie z ludźmi z roku w realu też jest wielce pożądane, więc jeśli tylko będzie taka możliwość, zainicjuj je lub dołącz do organizatora wydarzenia. 

Jeśli jesteś już w stałym kontakcie z osobami z Twojego roku studiów, możesz pójść o krok dalej i poczuć się częścią większej akademickiej społeczności. Na Facebooku istnieją grupy przeznaczone dla wszystkich studentów danej uczelni lub wydziału. 

Czy to jest warte zachodu?

Opłaca się też pójść na inaugurację roku akademickiego na uczelni. Doszły Cię słuchy, że to nieobowiązkowe, a poza tym nudne i bezsensowne? My mamy inne zdanie 😉

Uczestnictwo w takiej uroczystości może być dla nowego studenta doświadczeniem, które buduje poczucie przynależności, a to kluczowe dla dobrego funkcjonowania we wspólnocie, również akademickiej. 

Dodatkowym plusem jest możliwość zobaczenia na własne oczy jak wyglądają ważne persony na uczelni, Twoi wykładowcy czy pozostali studenci. Doświadczenie pokazuje, że czas po inauguracji jest wprost idealny do spotkań integracyjnych 😉

Z pewnością wypadałoby zaprzyjaźnić się ze stroną internetową Twojej uczelni lub wydziału i śledzić wszelkie aktualności. Punktem obowiązkowym jest zaznajomienie się z planem zajęć, który uczelnie udostępniają odpowiednio szybciej. 

Pierwsze koty za płoty

Najczęstszymi pytaniami, które jako pierwsze padają z ust nowego studenta po przybyciu na uczelnię, są: 

– Gdzie jest dziekanat? 

Gdzie jest sala zajęciowa? 

Na pierwsze pytanie odpowiedź znajdziesz na stronie swojego wydziału, ale – to nie wszystko! Warto zasięgnąć języka i dowiedzieć się, kto w dziekanacie będzie zajmować się sprawami Twojego roku, po czym – zapisać numer służbowy takiej osoby w swoich kontaktach w komórce, tak na wszelki wypadek 😉 Uwierzcie – dobre relacje z Paniami z Dziekanatu to prawdziwe złoto! 🙂

Aby szybko otrzymać odpowiedź na drugie pytanie, najlepiej jest zadać je portierowi budynku lub mijanemu na korytarzu studentowi. Nie bój się pytać – jak powszechnie wiadomo, początki zawsze są niepewne, a każdy strzela do tej samej bramki, więc z chęcią Ci pomoże 🙂 

Imma…….co? 

Szczególnym wydarzeniem w życiu studenta pierwszego roku jest immatrykulacja. Obecność na tym wydarzeniu jest raczej obowiązkowa, jednak nie każdy zostaje do samego końca. A warto to zrobić, ponieważ poza częścią oficjalną można dowiedzieć się wielu praktycznych informacji o funkcjonowaniu uczelni i jej możliwościach.  

Seminarki, wykłady, laborki…

W celu dodania sobie animuszu, zaleca się zrobić dobre pierwsze wrażenie na prowadzących. Porządne przygotowanie się na pierwsze zajęcia, zadawanie pytań i skrupulatne notowanie mogą zaprocentować w niedalekiej przyszłości. 🙂

Szans na pokazanie się z dobrej strony będzie wiele – na większości kierunków studiów istnieją takie twory jak wykłady, seminaria czy laboratoria. Czym różnią się od siebie dowiecie się już wkrótce dzięki naszemu poradnikowemu słowniczkowi studenckiemu 🙂

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w wejściu do studenckiego świata. Więcej o życiu studenckim przeczytasz w poradniku, który szykujemy dla naszych stypendystów – premierę planujemy na połowę października.

Trzymamy mocno kciuki – masz tę moc! 🙂 

Wpis przygotowała: Daria Frisch, Stypendystka – Absolwentka