Odpoczynek w czterech ścianach – czyli jak odetchnąć w domu

Drodzy Stypendyści!

Kiedy jesień trwa w najlepsze, dni są coraz krótsze i tak jakoś ponuro za oknem, nauki jest co niemiara, a brak słońca i pandemia z pewnością jej nie ułatwiają – dobrze jest znaleźć przestrzeń dla siebie. Pomyśleliśmy, że w tym trudnym czasie przyda się Wam chwila wytchnienia.

A w jaki sposób odpoczywa się najlepiej? Oczywiście robiąc rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Dlatego dziś przedstawiamy Wam mały zbiór podpowiedzi do wykorzystania na chwile domowego relaksu – od naszego stypendysty Marka.

Poniżej znajdziecie listę aplikacji, kanałów oraz artykułów, które umilą Wam długie jesienne wieczory, oczywiście bez konieczności wychodzenia z domu 😉 Miłego korzystania!

Dla czytelników/słuchaczy 

Storytel. Aplikacja dla wszystkich książkowych maniaków! Niezliczone pozycje najnowszych bestsellerów oraz zasłużonych klasyków. Wiele książek dostępnych jest w formie ebooków, ale to, co w Storytelu najlepsze, to audiobooki przygotowane przez świetnych lektorów (nie ma nic piękniejszego niż Harry Potter w wykonaniu Fronczewskiego ;)). Nowym użytkownikom Storytell oferuje dwa tygodnie darmowego korzystania! Słuchaj i czytaj tutaj!

Empik Go. Aplikacja dla zapalonych czytelników, oferująca równą ilość świetnych pozycji co Storytell. To jednak, co w Empik Go wyjątkowe, to fakt, że platforma oferuje trzy różne rodzaje abonamentu w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Na początku darmowy,  siedmiodniowy okres próbny! Słuchaj i czytaj tutaj!

Darmowe Audiobooki. Ale spokojnie, za słuchanie książek nie wszędzie trzeba płacić. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na dodatkowy, comiesięczny wydatek, zachęcamy do skorzystania z aplikacji Darmowe Audiobooki. Oferuje ona ogromną pulę uznanych książek, głównie klasyków. Jeśli zaś będzie Wam mało, a przy okazji chcecie podszlifować angielski, to w jej ofercie znajduje się również niezliczona rzesza pozycji w języku angielskim. Nic, tylko słuchać! Słuchaj tutaj!

Dla widzów 

Grand Off. Właśnie wystartowała 14 edycja festiwalu krótkometrażowych filmów fabularnych w Warszawie – Grand Off. To obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika X Muzy.  W tym roku, przez stan pandemii, całość imprezy odbędzie się w formie online. Nie znaczy to jednak, że będziemy się nudzić! Na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku udostępniane są wszystkie filmy biorące udział w konkursie głównych, nie brakuje w nich obrazów z Iranu, Rosji czy Izraela. Do tego wszystkiego jeszcze warsztaty i inne atrakcje. Nic, tylko cieszyć się kinem! Oglądaj tutaj!

Pięć Smaków. Koniec listopada to także czas na kolejną edycję Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Podczas 14 edycji festiwalu będziemy mogli doświadczyć tego co najlepsze w bogatej ofercie kina azjatyckiego, zwłaszcza rejonów wschodniej i południowo-wschodniej Azji.

Podobnie jak w przypadku Grand Off, festiwal Pięciu Smaków w całości odbędzie się online na oficjalnej platformie festiwalu. Za seans co prawda trzeba zapłacić, ale przy zakupie karnetu oferta jest naprawdę atrakcyjna. Oglądaj tutaj!

Flixter. I jeszcze coś dla tych wszystkich, którzy lubią być z kinowymi nowościami na bieżąco! Flixter to strona internetowa, ale też aplikacja mobilna, dzięki której nie ominie Was żaden filmowy zwiastun.

W ogromnej, regularnie odświeżanej bazie, znajdziecie wszystkie najnowsze trailery wraz z krótkim opisem fabuły oraz obsadą. Warto mieć taki filmowy przewodnik pod ręką 😉 Oglądaj tutaj!

Dla graczy 

GeForce Now. Jeśli sądzicie, że polecimy Wam jakiś konkretny tytuł, to jesteście w błędzie. Proponujemy coś dużo lepszego! Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że bardzo chcieliście zagrać w jakąś grę, ale wiedzieliście, że nawet nie ma sensu jej kupować, ponieważ na waszym sędziwym komputerze byliście w stanie odpalić co najwyżej Pac-Mana? Spokojnie, nie musicie odpowiadać, każdy z nas przeżywał ten dramat. Ale te czasy już minęły!

GeForce Now to darmowa aplikacja, dzięki której będziecie mogli zagrać w najnowszą grę na najstarszym sprzęcie i nie tyczy się to tylko komputerów, ale też konsol i telefonów. Jakim cudem to działa? Gry uruchomione przy użyciu GeForce nie korzystają z procesorów Waszych komputerów, lecz serwerów Nvidii, amerykańskiego przedsiębiorstwa komputerowego. W tej chwili potrzebujecie już tylko dwóch rzeczy: dobrego połączenia internetowego oraz gry, w którą od zawsze chcieliście zagrać. Graj tutaj!

Dla osób lubiących gotować  

Tasting History. Youtubowy kanał na którym nie tylko dowiecie się co pijali wikingowie, ale też jak takie napoje przyrządzić. Dzienna nauka historii, humoru i (zazwyczaj) dobrego jedzenia 🙂 Powiedzmy sobie szczerze, kto nie chciałby spróbować dań, którymi w XVI wieku zajadał się sam papież?! Gotuj tutaj!

Cooking tree. Coś dla fanów słodkości w niewielkim wydaniu. Na kanale Cooking tree można znaleźć przepiękne wizualnie desery. Większość przepisów skupia się na małych porcjach, idealnych gdy gotuje się tylko dla siebie lub dla małej grupy. Oczywiście w przypadku większego zgromadzenia zawsze można po prostu podwoić wszystkie składniki 😉 Gotuj tutaj! 

Mina Rome. Kanał dla wszystkich wegan szukających nowych rozwiązań kulinarnych. Można tu znaleźć klasyczne desery w nieklasycznym wydaniu i sycące obiady na każdą porę roku. Gotuj tutaj!

Dla aktywnych 

April Han. Coś dla osób które pragną zrzucić kilka kilogramów, ale nie mają jeszcze zbyt dobrej kondycji, lub nie odpowiada im intensywny trening opatrzony ciągłymi okrzykami bojowymi i pseudo motywacjami 😉 

Fitify. Aplikacja na system Android, pozwalająca ułożyć swój własny harmonogram ćwiczeń oraz dająca wiele inspiracji i pomysłów do nowych treningów. Dzięki przyjaznej formie można ćwiczyć bez presji i w każdej wolnej chwili, kiedy tylko ma się ochotę. Ćwicz tutaj!

Jeśli znajdziecie trochę przerwy pomiędzy nauką a nauką 😉 zachęcamy do skorzystania z tego, co dla Was przygotowaliśmy. Podzielcie się w komentarzach pod wpisem na naszym FB swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu. Kto wie, może znajdziecie kogoś o wspólnych zainteresowaniach? 😉 

Pomysły na spędzenie wolnego czasu zebrał i spisał dla Was stypendysta Marek Blacha