Nauka z… Facebook’a

Drodzy Stypendyści!

Sesja coraz bliżej i z pewnością wielu z Was już dawno zaległo nad książkami. Dzisiaj postanowiliśmy trochę umilić Wam ten czas, jednocześnie nie odciągając zbytnio od nauki. Jak to możliwe? Przedstawiamy kilka ciekawych blogów, youtubowych serii oraz facebookowych stron, które z jednej strony dostarczą Wam wiedzy, a z drugiej uprzyjemnią zimowe wieczory i dadzą chwilę wytchnienia. Miłego korzystania! 😉

Z facebookowych odmętów

Na początek Cafe Nauka – naukowa strona na FB prowadzona przez UJ, popularyzująca naukę. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o ciekawych odkryciach naukowych i o nauce, ale nie wiedzieliście, że może być tak ciekawie! Polecamy!

Jeśli jesteś studentem albo po prostu pasjonatem historii, koniecznie odwiedź grupę Historię na każdy dzień! Znajdziesz tam mnóstwo merytorycznych i rozbudowanych postów z zakresu historii polskiej i powszechnej, a w dodatku sporo historycznych ciekawostek.

Zaś miłośnikom historii poszukujących estetycznych wrażeń serdecznie polecamy History In Pictures, gdzie znajdziecie niesamowite, inspirujące zdjęcia – choć dawno wykonane, to jednak wciąż żywe!

Tym, którzy lubią wieczorami patrzeć w gwiazdy, albo chcą, aby ktoś Ci je im pięknie pokazał – gorąco polecamy Z głową w gwiazdach. Pełno ciekawostek, poradników, live’y z obserwacji gwiazd, ciekawe zdjęcia i informacje o tym, co w kosmosie!

Z zakamarków Youtuba

Dla studentów astronomii, a także ciekawskich obserwatorów nocnego nieba, gorąco polecamy Astrofazę. Do odwiedzenia kanału być może zachęci Was opis samego autora: ” Zasypiałeś na lekcjach fizyki? Kosmos kojarzyłeś do tej pory co najwyżej z nudą i horoskopem w czasopiśmie? Czas to zmienić! Astrofaza pokaże Ci, że kosmos wcale nie jest nudny. Wręcz przeciwnie, to miejsce fascynujące i pełne niespodzianek!

Uwaga! Naukowy Bełkotjeżeli studiujesz biologię albo chemię lub zwyczajnie interesuje Cię świat przyrody, to ten kanał z pewnością jest dla Ciebie! Znajdziesz tam cotygodniową dawkę informacji o najnowszych medycznych odkryciach, poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania odnośnie zdrowia, a chemiczne wzory przestaną być takie straszne!

No i jeszcze coś dla informatyków, matematyków i… miłośników szachów! W Pasji informatyki znajdziecie sporo informacji o komputerowych oprogramowaniach, matematycznych zagwozdkach i wielu innych ciekawych rzeczach.

Z internetowego blogowania

Przyszłym filmoznawcom oraz zwyczajnym fanom X Muzy serdecznie polecamy blog stare-kino.pl, gdzie znajdziecie sporo wartościowej wiedzy na temat klasycznego kina polskiego oraz tworzących go ludzi.

A kulturoznawcy na pewno znajdą coś dla siebie pod adresem Kulturą w płot – recenzje ze świata filmu, gier i literatury. Polecamy także książkę autora niniejszego bloga o tym samym tytule 😉

Po angielsku

Jeżeli chcecie przy okazji podszlifować swój angielski, serdecznie polecamy Wam zagraniczne kanały i blogi. Poniżej dwie propozycje.

The Art Assignment, to seria mająca na celu zaznajamianie ludzi ze sztuką współczesną. Zagłębiając się w kontent przedstawiany przez byłą kuratorkę sztuki – Sarah Urist Green, widz nie tylko może odkryć sekrety stojące za  „Gwiaździstą nocą” Vincenta van Gogha, ale też dowiedzieć się, co na śniadanie jadał Claude Monet.

Psych2Go, to strona, której celem jest szerzenie wiedzy z dziedziny psychologii oraz zwrócenie uwagi na świadome dbanie o zdrowie psychiczne. Wiedza przekazywana jest w przystępny sposób i odnosi się do wielu dziedzin życia – między innymi rodzinnego, związków międzyludzkich i radzenia sobie ze stresem.

Na dziś od nas to już wszystko, choć zapowiadamy od razu część drugą za jakiś czas 🙂 Macie do polecenia jakieś ciekawe blogi, kanały albo strony? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach na naszym FB!
Do zobaczenia!

Ciekawe strony zebrali dla Was stypendysta Marek Blacha oraz Anna Nowak z FEP 😉