Nauka na odległość – źródła i biblioteki on-line

Drodzy Stypendyści! Dziś mamy dla Was zbiór podpowiedzi na temat źródeł naukowych i bibliotek dostępnych on-line.

Mamy nadzieję, że przydadzą się Wam przy pisaniu prac zaliczeniowych, licencjackich, magisterskich czy przy pracy nad referatami naukowymi.

WYSZUKIWARKI NAUKOWE:

 • Federacja Bibliotek Cyfrowych – gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o dostępnych on-line zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. W tej chwili lista źródeł FBC obejmuje ponad 140 instytucji.
 • Agregator Ceon – wspólny punkt dostępu do zasobów 21 polskich otwartych repozytoriów, prowadzony przez Centrum Otwartej Nauki CeOn
  Warto skorzystać też z Repozytorium Centrum Otwartej Nauki, które zawiera publikacje polskich naukowców w otwartym dostępie.
 • Serwis Szukaj w archiwach, który udostępnia w internecie opisy i skany materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dostęp jest całkowicie otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny.
 • Polecamy również znane wszystkim wyszukiwarki Google: Scholar Google  w której można wyszukiwać publikacje naukowe oraz Books Google .

Warto także zainteresować się:

Informacje o zasobach otwartego dostępu możecie znaleźć w serwisach Otwarta Nauka oraz Uwolnij Naukę.

BIBLIOTEKI CYFROWE:

 • Polona – to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej. Oferuje nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych).
 • Wirtualna Biblioteka Nauki – program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Daje dostęp do swoich zbiorów pracownikom i studentom większości polskich uczelni – sprawdźcie możliwość dostępu w swoich bibliotekach uczelnianych.
 • Directory of Open Access Books – naukowe i popularnonaukowe opracowania i książki publikowane przez różnych wydawców i udostępniane w wolnym dostępie
 • JSTOR – biblioteka cyfrowa udostępniająca publikacje ponad 900 wydawców – zarówno ebooki jak i czasopisma naukowe. Dostęp do niej można zyskać w systemie Open Access oraz za pośrednictwem uczelni – z JSTOR współpracuje znaczna część polskich uczelni.
 • Project Gutenberg – elektroniczna biblioteka oferująca dostęp do ponad 60 000 książek 

Jeśli potrzebujecie więcej e-źródeł – spisy bibliotek cyfrowych polskich i zagranicznych znajdziecie na stronach swoich bibliotek uczelnianych, jak np. w opracowaniach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie  czy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Warto również sprawdzić możliwości biblioteki internetowej IBUK prowadzonej przez wydawnictwo PWN. Dostęp do jej zasobów jest płatny, ale duża część uczelni dają swoim studentom możliwość korzystania z zasobów IBUK w ramach karty bibliotecznej. Sprawdźcie koniecznie tę możliwość.

Na koniec polecamy również bardzo ciekawe źródło wiedzy: serwis Wszechnica.org oraz podcasty udostępniane przez tę organizację z wykładami wybitnych polskich naukowców i specjalistów, wykładowców w dziedzinach takich jak: nauki ścisłe, przyrodnicze, historia, ekonomia i nauki społeczne.

Jeśli jeszcze nie czytaliście naszego wpisu na temat nauki języka angielskiego online – zapraszamy do lektury.

Informacje zebrała dla Was: Anna Nowak