Jak radzić sobie z finansami na studiach?

 czyli…

temat ważny dla każdego studenta.

Przedstawiamy kolejny tekst z naszego cyklu poradnikowego, wprost od naszych Stypendystek i Stypendystów 🙂 Finanse to temat ważny dla większości studentów, nie tylko tych z pierwszego roku. Zachęcamy więc wszystkich do lektury!

W artykule stypendystki Ewy znajdziecie sporo sposobów na opanowanie budżetu, zarządzanie pieniędzmi i parę dobrych rad, dzięki którym łatwiej będzie zdobyć dodatkowe fundusze 💰

Jednym z wyzwań, z jakim musimy się zmierzyć podczas studiów, jest zarządzanie naszymi pieniędzmi. Ten okres wiąże się najczęściej z przeprowadzką i w konsekwencji ze zwiększonym zapotrzebowaniem finansowym. Aby dobrze wejść w rok akademicki i nie stresować się już na początku miesiąca, warto przyjrzeć się swojemu budżetowi. 

Podstawy zarządzania finansami 

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak zarobić lub zaoszczędzić, przyjrzyj się swoim miesięcznym dochodom i wydatkom. Możesz zadać sobie następujące pytania: 

  • Jakim budżetem dysponuję? Czy jest to stała kwota, czy może nie wiem, na ile pieniędzy mogę liczyć w danym miesiącu? 

Postaraj się przynajmniej oszacować jakąś podstawę, którą zawsze masz do dyspozycji. 

  • Z jakich źródeł pozyskuję pieniądze? Ze stypendium? Od rodziców? Z pracy? A może część budżetu stanowią oszczędności z pracy wakacyjnej, które chcę wykorzystywać podczas dziewięciu miesięcy roku akademickiego? 

Od odpowiedzi na te pytania zależy to, w jaki sposób będziesz zarządzać posiadanymi zasobami. 

Zapisywanie wydatków 

Równie istotne jest notowanie stałych opłat, np. kosztu wynajmowania pokoju lub akademika, rachunków za Internet, telefon czy ceny biletu komunikacji miejskiej. Po odjęciu regularnych wydatków od pieniędzy, którymi dysponujesz miesięcznie, jesteś w stanie obliczyć, ile zostaje Ci na życie. 

Aby lepiej panować nad swoimi finansami, zapisuj sobie na bieżąco wszystkie wydatki oraz dochody. Dzięki temu możesz ocenić, ile pieniędzy średnio wydajesz miesięcznie oraz jakie koszty jesteś w stanie zredukować. Oczywiście pierwszy miesiąc studiów często jest bardziej kosztowny, dlatego dopiero dłuższe kontrolowanie wydatków daje pełniejszy obraz sytuacji. 

Do spisywania swojego budżetu możesz wykorzystać różne sposoby. Ja proponuję jeden z poniższych: 

  • arkusz w excelu, do którego odpowiednie szablony można znaleźć np. tutaj lub tutaj,  
  • planer wydatków lub zeszyt z wydzielonymi rubrykami, w którym spisujesz i podsumowujesz ręcznie wszystkie paragony. 

Przyjrzenie się zakupom oraz budżetowi pozwala na mądrzejsze zarządzanie wydatkami. Dodatkowo warto również inwestować w edukację finansową, by wdrażać w swoje życie korzystne nawyki oszczędzania. 

Więcej informacji o tym, jak spisywać swoje wydatki, planować finanse i nie przepłacać, możesz znaleźć na popularnych stronach internetowych: 

W wolnych chwilach możesz słuchać podcastów, takich jak te wymienione wyżej (Michała Szafrańskiego oraz Marcina Iwucia). Będziesz inaczej patrzeć na finanse, gdy uczenie się o zarządzaniu nimi stanie się częścią Twojego życia. 

Aby lepiej dysponować swoim budżetem, warto zapisywać wszystkie wydatki oraz przychody, a potem ocenić, czy jesteśmy w stanie zaoszczędzić i które z kosztów są najłatwiejsze do zredukowania. 

Jak oszczędzać w trakcie studiów? 

Studentowi przysługuje wiele zniżek i rabatów. Oprócz tych oczywistych, jak te na komunikację miejską, jest też wiele korzystnych ofert dotyczących np. sprzętu elektronicznego, kursów oraz usług internetowych.

Przykładowo na stronie eStarter.pl dostępne są kupony dla studentów poszczególnych miast, a na Darmowe zniżki studenckie | Ważne kody 2021 można znaleźć oferty ze sklepów internetowych.

Po założeniu konta na stronie Home Students GitHub Student Developer Pack Canva Pro przysługuje za darmo na rok, a takie usługi jak Spotify Premium czy Tidal są tańsze o połowę przy potwierdzeniu statusu studenta. 

Skąd brać pieniądze na studia i życie? 

Stypendia 

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie wiesz już trochę o stypendiach, a przynajmniej o możliwości otrzymywania pomocy finansowej podczas studiów z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. 

Oprócz Programu Stypendiów Pomostowych na pierwszy rok istnieją również projekty skierowane do studentów kolejnych lat: Konkurs Prymus, stypendia korporacyjne, stypendium językowe oraz wsparcie dla studentów wyjeżdżających na Erasmusa i dla doktorantów. O szczegółach przeczytasz w elektronicznej ulotce „Pieniądze na studiowanie”. 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości jest tylko jedną z organizacji, których celem jest pomoc studentom. Na stronie internetowej Moje Stypendium umieszczane są aktualne oferty stypendiów, m.in. o charakterze socjalnym, naukowym czy artystycznym. Zarówno osoby utalentowane, jak i pochodzące z niezamożnych rodzin, mają szansę znaleźć odpowiednie dla nich wsparcie. 

Nie można zapominać także o pomocy, jaką oferują uczelnie. Studenci mogą liczyć na stypendia: socjalne (o ile dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny jest wystarczająco niski) i rektora (w przypadku wysokiej średniej lub osiągnięć naukowych, a na pierwszym roku studiów dla laureatów olimpiad).

Dodatkowo można sprawdzić, czy uczelnia oferuje stypendia fundowane przez organizacje dla np. wybitnie uzdolnionych czy zaangażowanych studentów. 

Na ogół nabory odbywają się w wakacje lub na początku roku akademickiego, więc w tym okresie szczególnie istotne jest sprawdzanie stron internetowych i kompletowanie dokumentów. 

Praca dodatkowa 

Oczywiście kolejną z możliwości jest podjęcie pracy. Wielu studentów zatrudnia się w gastronomii czy usługach, inni szukają pracy związanej z ich kierunkiem studiów. Weekendy bądź wolny dzień w tygodniu dają możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy oraz zdobycia doświadczenia zawodowego. 

Zakładanie kont w bankach na promocjach 

Jest to opcja, dzięki której można zgarnąć nawet 300 lub 500 zł za samo założenie konta w nowym banku oraz spełnienie warunków promocji. Przydatne informacje o dorabianiu w ten sposób znajdują się na stronach takich jak Konto dla studenta: Oferty Finansowe, czy Bankobranie To dość sprytny sposób na podreperowanie swojego budżetu. 

Podsumowanie 

Już wiesz, w jaki sposób możesz zająć się swoimi finansami na studiach. Równie ważne jak pozyskiwanie środków jest oszczędzanie już posiadanych zasobów oraz uświadomienie sobie, które wydatki są konieczne, a które da się ograniczyć. 

Autorką tekstu jest Stypendystka Ewa Weremko
uczestniczka Studenckiego Centrum Medialnego, projektu rozwojowego dla stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych i wolontariuszy Programu Projektor.

Redakcja, korekta: Stypendystka Małgorzata Madej, Anna Nowak (FEP)